Avrasya Serbest Voleybol Ligi

1. GENEL İŞLEYİŞ

a. Avrasya Serbest Voleybol Ligi, takımları internet üzerinde buluşturan ve onlara farklı rakiplerle keyifli müsabakalar yaptırarak bu müsabakalarında profesyonel bir Voleybol atmosferi yaratan Türkiye’nin en büyük Amatör Voleybol ligidir. Bu hizmet sayesinde takımlar ücretsiz bir şekilde kolayca siteye üye olabilir ve belirtilen gün ve belirlenen sahalar içerisinde müsabaka yapabilirler. Yapılan müsabakalar neticesinde takımlar, puan ve seviyelerine göre çeşitli renklere ayrılırlar. Bu sistem size teklif yapacağınız takımın gücü hakkında bilgi verir.

b. Her takım lige 0 puanla başlar. Galibiyette alınan puan rakibin gücü ile doğru orantılıdır. 0-9 puan aralığındaki takımlar yeşil, 10-39 puan aralığındaki takımlar kırmızı, 40 puan üzerine çıkan takımlar ise siyah renk kategorisinde yer alırlar. Siyah bir takımı yendiğinizde 5 puan kazanıyorken, kırmızı takımı yendiğinizde 4, yeşil takımı yendiğinizde 3 puan kazanırsınız. Unutulmamalıdır ki Avrasya Serbest Voleybol Ligi, heyecanı risk ile buluşturan bir sistemdir. Genel puan değerlendirmelerinin aksine Avrasya Serbest Voleybol Ligi’nde mağlubiyette puan kaybı yaşanmaktadır. Bu sayede sıralama her an değişebilmekte ve heyecan hep maksimum seviyede kalmaktadır. Puan kaybı ise rakibin gücü ile ters orantılıdır. Yani mağlup olunan rakip ne denli güçlü ise kaybedilen puan o denli az olur. Siyah bir takıma yenildiğinizde 1 puan kaybediyorken, kırmızı takıma yenildiğinizde 2, yeşil takıma yenildiğinizde ise 3 puan kaybedersiniz.

c. Hiçbir takım başlangıç puanı olan 0 puanın altına düşmez. Eğer herhangi bir mağlubiyet sonucu takımın puanı 0’ın altına düşerse, sistem puanı otomatik olarak 0’a çıkarır. Eğer takımın bir önceki sezondan ya da yeni sezona puan silme cezası ile başlaması durumu var ise aldığı ilk puanlar otomatik olarak silinecektir.

d. Avrasya Serbest Voleybol Ligi’nde bir takım, bir takvim ayı boyunca 4 veya üzeri müsabaka yapmış ise, o takım ertesi ayın 1’i ile 15’i arasında 10 bonus puan alır. Bu kural, Açılış ve Kapanış sezonunda play-offların oynandığı takvim aylarında (genellikle Haziran ve Aralık ayları), play-offların öncesindeki müsabakaları kapsamamaktadır.

f. Avrasya Serbest Voleybol Ligi, yılda 2 sezon olmak üzere Bahar Sezonu ve Güz Sezonu şeklinde oynanır. Ocak-Temmuz ayları arasında Açılış Sezonu oynanırken, Temmuz ayı sonunda puanlar sıfırlanarak Aralık ayı sonuna kadar Kapanış Sezonu oynanır.

g. Maç fikstürleri haftalık olarak paylaşılır, her hafta pazar gününe kadar takımlar katılım sağlayabilecekleri gün ve saatleri organizasyon komitesine belirtir. Organizasyon Komitesine bilgi vermeyen takımlar o hafta maç fikstürüne katılım sağlayamaz.

g. İki takım, bir sezon içerisinde kendi arasında en fazla 6 müsabaka gerçekleştirebilir. Beşinci müsabakadan sonra kendi aralarında gerçekleştirecekleri müsabakalardan puan alamazlar ve bu müsabakalar hazırlık müsabakası statüsünde oynanır.

i. Avrasya Serbest Voleybol Ligi’ne herhangi bir son başvuru tarihi yoktur. Herkes, istediği zaman lige kaydolup, ligde mücadele etmeye başlayabilir.

j. Avrasya Serbest Voleybol Ligi belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. Yapılmış / yapılacak değişiklikler derhal web sitesinde ilan edilir.

2.TAKIM İSİMLERİ

a. Takımlar, sisteme giriş esnasında kendi belirledikleri özel bir takım ismi ile müracaat edeceklerdir. Bu özel isim Türkçe ya da yabancı bir kelime olabilir, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici vb. takım isimleri kullanılamaz. Sıradan bir insanın azami ölçüde özen gösterdiği halde yine de fark edemeyeceği şekilde konulan isimler sonucu kişi ve kurumlara gelecek zararlarda, Avrasya Serbest Voleybol Ligi sorumluluk kabul etmeyecektir. Olası bir zarar sonucu Avrasya Serbest Voleybol Ligi zarara neden olmuş takıma karşı rücu hakkını saklı tutar.

b. Organizasyon komitesinin uygun bulmadığı takım isimleri değiştirilir, aksi halde o takım Avrasya Serbest Voleybol Ligi müsabakalarında yer alamaz.

c. Bir takım isminin bu maddenin a. bendinde sayılan özelliklere aykırılık oluşturduğunun sonradan saptanması durumunda, ilgili takıma Avrasya Serbest Voleybol Ligi Merkez Disiplin Kurulu ismini değiştirmesi için 3 gün süre verir. Bu süre zarfında, takım ismini değiştirmezse ligden ihraç edilir.

3.OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a.Takımların kadroları, en az 6 en çok 12 oyuncudan oluşur.

b.Müsabakalar, 6 oyuncudan oluşan takımlar ile gerçekleştirilir.Takımlar, yedek kulübesinde en fazla 6 oyuncu bulundurabilir. Takımların, oyun alanındaki kadroların da 2 kadın oyuncu bulundurmak zorunludur. Takımlar, müsabakaların da, kadro dışı oyuncu oynatamaz.

c. Avrasya Serbest Voleybol Ligi’nde Erkek Oyuncu Statüsünde en fazla 2 Lisanslı Erkek Oyuncu Oynayabilir. 5 Yıl içerisinde herhangi bir takımda lisansı çıkmışsa oyuncu “LİSANSLI” Kategorisine girecektir. 2019 ve öncesi lisansı bulunan oyuncular “LİSANSSIZ” Kategorisine girecektir. Lisans vize tarihindeki yıl önemlidir, ay ve lisans bitiş süresi baz alınmaz.
Üniversiteler Ligi organizasyonunda oynayan Erkek Oyuncular 1 Yıl içerisinde Bu organizasyonda oynamışlarsa “LİSANSLI” Kategorisine girecektir. 2022 Yılı ve öncesinde oynayan oyuncular “LİSANSSIZ” Kategorisine Girecektir.

c.1. Yabancı oyuncular kimlikteki ülkelerindeki lisans durumuna bakılmaksızın direkt olarak “LİSANSLI” Kategorisine girecektir.

c.1.1. Erkeklerde 5 Yıl içerisinde 1.Lig ve üstü lisansı çıkmış oyuncular Avrasya Serbest Voleybol Ligi Organizasyonunda yer alamaz. ( 2019 ve öncesi lisanssız kategorisine girer.) Kadın Oyuncularda ise 3 Yıl İcerisinde 1.Lig ve üstü oynamış oyuncularda aynı şekilde Avrasya Serbest Voleybol Ligi maçlarında oynayamaz. (2021 ve öncesi lisanssız kategorisine girer.)

c.1.2. Takımların Lisanslı oyuncu oynatma sorumluluğu Kaptanlara aittir, Avrasya Serbest Voleybol Ligi Ekibi istediği takdirde oyuncuların lisans durumuna bakılacaktır. Takım kaptanları oyuncuların lisans durumlarını beyan etmek zorundadır, oyun içerisinde yapılan hata neticesinde (3 erkek lisanslı oyuncu oynatmak vb.) maç hükmen olacak şekilde karşı takım lehine karar verilir.

d.Takımlar, 3 Erkek Lisanslı Oyuncu ile müsabakaya katılması halinde veyahut 1.Lig ve üstü Kadın oyuncu yada 1.lig ve üstü Erkek oyuncu oynatmışlarsa ilgili takıma o müsabaka için hükmen mağlubiyet cezası uygulanacaktır.

d.1. Tüm takımlar karşı takımın 3 lisanslı erkek oynattığına dair itirazda bulunabilir, yapılan incelemeler sonucunda organizasyon komitesi kararı verecektir.

4.OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

a. Avrasya Serbest Voleybol Ligi müsabakaların da, takımların oyun alanına forma ile gelme zorunluluğu yoktur. Formasız gelen takımlar Organizasyon komitesinin verdiği Yelekleri giymek zorundadır. Libero pozisyonundaki oyuncularının forma renginin, diğer takım oyuncularının forma renginden farklı olması zorunludur. Müsabaka hakemi tarafından 2 takımın formalarının birbirine benzer olması nedeniyle karışıklık olabileceği kanaatine varılması halinde, müsabaka hakeminin gerçekleştireceği kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı yeleklerle oynar.

a2. Forması olmayan takımlar Avrasya Voleybol Ligi Komitesi tarafından verilen yelekleri giymek zorundadır.

b.Sporcu sağlığını tehlikeye sokabilecek takıları takmak yasaktır. ( Gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.)

Müsabakalar, Avrasya Serbest Voleybol Ligi Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel voleybol toplarıyla oynanacaktır.

a. Avrasya Serbest Voleybol Ligi Merkez Disiplin Kurulu, Avrasya Serbest Voleybol Ligi’nin asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır. İhtiyaç durumunda Toplantı yapılıp kararı verecek olanda Avrasya Voleybol Serbest Ligi Komitesidir. Verilen kararlar değiştirilmez, takımlar tarafından itiraz edilemez.
b.Avrasya Voleybol Serbest Ligi Merkez Disiplin Kurulu aldığı kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara,www.avrasyaligi.com resmi web sayfasında bulunan ceza tahtası bölümünden duyurur.

c.Avrasya Voleybol Serbest Ligi Merkez Disiplin Kurulu, cezai uygulamalarında oyuncu ve takımların disiplin geçmişlerini göz önünde bulundurur.

e.Bir müsabakaya herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (Müsabaka hakemi sakatlığın önemine onay vermelidir.) devam edilememesi durumunda, müsabaka tatil edilir.İlgili müsabaka; Organizasyon Komitesinin belirleyeceği bir gün ve saat de, kaldığı şekli ile başlatılarak tamamlanır.

f.Bir müsabakanın disiplin veya güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda, müsabaka Avrasya Voleybol Serbest Ligi Disiplin Kurulu’na sevk edilir. Kurul, gerekli incelemeleri yaparak; müsabakanın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen mağlubiyetine, müsabakanın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın tüm Avrasya Voleybol Serbest Ligi müsabakalarından men cezası veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir.

g.Müsabakayı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların,müsabaka hakemi izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.

h.Avrasya Voleybol Serbest Ligi’nde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin hal ve hareketlerinden sorumludur. Müsabaka raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin organizasyon görevlileri, müsabaka hakemleri, rakip oyuncu veya taraftarlarına karşı sportmenlik sınırını aşan tutumu ile oyun alanı için belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Avrasya Voleybol Serbest Ligi Disiplin Kurulu’ nun ilgili seyirciler ile takım arasında bağlantı olduğunu saptaması halinde; gereli disiplin cezası ilgili takıma uygulanır. Ayrıca katılımcı Takım, etkinlik süresi boyunca seyircilerinin etkinlik alanı içinde bulunan eşya, makine ve düzeneklere verilecek maddi zarardan sorumludur.

5.YAPTIRIMLAR VE İHRAÇ


a.Takımlar, müsabaka başlangıç saatinde en az 6 oyuncusuyla, oyun alanı içerisinde hazır olmalıdır. Aksi bir durumda, ilgili takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.

a.1. Takımlar Maç başlama saatinde eksik olarak sahada olursa 15 dakika bekleme süresi başlar. Her bir geçen dakika 1 sayı olacak şekilde karşı takıma verilecektir. Örneğin, 20.15 de başlayacak maçta A takımının eksik bir oyuncusu var, eksik oyuncunun gelmesi için 15 dakika zaman tanınır lakin her geçen Bir dakika’da B Takımına bir sayı verilir. Sayılarda 15-0 Olduğu takdirde karşı takım setlerde 1-0 öne geçer. Mola sayımının ardından 2.Set beklemesine başlanır, 2.Set’te 15-0 olduğunda karşı takım lehine skor 2-0 olur ve hükmen olarak B Takımı maçı kazanır.

a.1.2 Sahaya gelmeyen takım maç bedelini belirlenen hesaba yatırmak zorundadır. Aksi halde bundan sonra Avrasya Serbest Voleybol Ligi müsabakalarında hem takım hem de oyuncular yer alamaz.

b.Müsabakadan diskalifiyeler halinde, takımlar oyun alanında en az sahada 6 oyuncu bulundurmak zorundadır.Diskalifiye olan oyuncunun yerine, yedek kulübesindeki bir oyuncu oyuna girebilir. Fakat diskalifiye olan oyuncu, bir daha oyuna dâhil olamaz.

b.1. Müsabakadan diskalifiye olan oyuncunun takımında yedek yoksa oyuncu sahada kalır, lakin karşı takıma 2 Sayı ve servis topu verilir. Aynı oyuncu Bir kez daha diskalifiye olursa karşı takıma 5 Sayı ve servis topu verilir. Aynı oyuncu 3.kez diskalifiye olursa Maç hükmen olarak karşı takıma verilir.

c.Müsabaka sırasında, bir takımın oyuncu sayısının 6’nın altına düşmesi halinde müsabaka tatil edilir. Müsabaka sonucu, oyuncu sayısı 6’nın altına düşen takım aleyhine hükmen mağlubiyet ile tescil edilir.

d.Hükmen mağlubiyet cezası ile sonuçlanan müsabakaların organizasyondaki karşılığı, müsabakanın ceza uygulanan takımın aleyhine 2 -0 mağlubiyeti ile tescildir. Hükmen yenilen takıma herhangi bir puan yaptırımı olmaz, yenen takım her set başına 5 sayı olacak şekilde averejına toplam 10 sayı eklenicek şekilde 2 – 0 Tescillenir.

e. Takımların isimleri birbirlerine benzer olduğu tespit edilirse, lige yeni giren takım ismini değiştirmek zorundadır. Aynı anda lige katılım sağlamışlarsa sulhen çözülmesi, çözülemediği takdirde iki takımında bu ismi kullanamayacağı tescil edilir. Tüm sorumluluklar takım kaptanındadır.

e.1 Takımlarımız aynı desen forma ile sahaya çıkabilir. Bundan dolayı cezai işlem herhangi bir takıma uygulanmaz.

6.Organizasyon Sorumlulukları

a. Avrasya Serbest Voleybol Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Avrasya Sportif Faaliyetler’e aittir.

b. Avrasya Sportif Faaliyetler’ in, Avrasya Serbest Voleybol Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.

c. Avrasya Serbest Voleybol Ligi’ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

d. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş müsabaka yeri, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.

e. Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.

f. Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

g. Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, müsabaka sonuçları, müsabaka programları gibi bilgiler www.avrasyaligi.com’da yayınlanacaktır. Bu, taahhüt edilen bir hizmet değildir ve yayınlanmaması durumunda organizasyon komitesi sorumluluk kabul etmez.

h. www.avrasyaligi.com’da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemelerinden doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.

i. Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

7.SAĞLIK

a. Avrasya Serbest Voleybol Ligi’nde katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.

b. 45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde Avrasya Sportif Faaliyetler Şirketi’nin hiçbir sorumluluğu yoktur.

c. Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

8.GÜVENLİK

a. Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.

b. Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c. Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

9.ÜCRETLENDİRME

Takımlar Avrasya Serbest Voleybol Ligi’ne katılırken katılım bedeli ödemezler. Oynayacakları maç başına ücret öderler.

2024 Bahar Sezonu Tek maç Takım Başı Ücreti: 2100 TL (KDV DAHİLDİR)

Katılım sağlanan ilk maç 2 maç ücreti alınır. Gelinecek son maçta ücret alınmaz. ( Son dakika iptal edilen maç olursa yada gelinen maçta eksik oyuncu olup maça katılım sağlanmazsa ödenen ücret bu durumlara sayılır)

10.ÖDÜLLER

a. Avrasya Serbest Voleybol Ligi’nde 1.olan takıma Kupa + Madalya verilecektir.
b. Avrasya Serbest Voleybol Ligi’nde 2.olan Takıma Madalya
c. Avrasya Serbest Voleybol Ligi’nde 3.olan takıma Madalya verilecektir.

11.BİREYSEL ÖDÜLLER

a. Sezonun En iyi Kadın Oyuncusu
b. Sezonun En iyi Erkek Oyuncusu
c. Sezonun En Skorer Erkek Oyuncusu
e. Sezonun En Skorer Kadın Oyuncusu
f. Sezonun En Blokor Oyuncusu
g. Sezonun En Fazla Ace Alan Oyuncusu