Avrupa Voleybol Ligi Genel İşleyiş ve Katılım Şartları

BAŞLANGIÇ TARİHİ

Avrasya Avrupa Voleybol Ligi Sonbahar Sezonu 16.12.2023 Tarihinde Başlayacaktır.

GENEL İŞLEYİŞ


a.Avrasya Avrupa Voleybol Ligi’nde 9 Takımlı Tek Grup Oluşturulur ( Katılım sayısına göre grup aşaması farklılık gösterebilir, 12 – 16 takım olduğu zaman 2 grup şeklinde ayrılabilir), Maçlar Kağıthane Spor Salonunda organize edilir. Grupta ilk 2 sırayı alan takımlar direkt yarı finale kalmaya hak kazanır. ( 1. Olan Takım – 4.- 5. Maçının Galibi ile oynar. 2. Olan takım 3. – 6. maçının galibi ile oynar.)
a.1 Sıralamada 3.4.5.6. olan takımlar çapraz eşleşme ile finallere kalmak için tek maç yapar. ( 3.-6. ile 4.-5. ile oynar)

b.Gruplarda sıralama belirlenir iken sırası ile şu kriterlere bakılır;

1.Kazanılmış müsabaka sayısı (galibiyet sayısı) fazla olan takım üst sırada yer alır.

2.Kazanılmış müsabaka sayısının (galibiyet sayısı) eşitliği halinde; kazanılan toplam puana,

3.Kazanılan toplam puana göre eşitliğin bozulmaması halinde; sıralama set averajına bakılır. Set averajı hesaplanırken; takımların müsabakalar sonunda kazandıkları setlerin toplamı, kaybettikleri setlerin toplamına bölünür.

4.Eşitliğin set averajına göre de devam etmesi halinde; sayı averajına bakılır. Eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda kazandıkları sayıların toplamı, kaybettikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının (sayı averajı) büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır.

5.Eşitlik halen bozulmamış ise; takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalarda kazanılmış müsabaka, puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.

c.Avrasya Avrupa Ligi Gruplarda gerçekleştirilen müsabakalar sonucunda; 3-0 ve 3-1 set skoru ile sonuçlanan müsabakalar da galip gelen takıma 3 (üç) puan, mağlup takıma 0 (sıfır) puan verilir. 3-2 set skoru ile sonuçlanan müsabakalar da galip gelen takıma 2 (iki) puan, mağlup olan takıma 1 (bir) puan verilir.

d.Müsabakalar Avrasya Organizasyon Komitesi tarafından belirlenen saha,gün ve saat olarak resmi site üzerinden paylaşılır.

e.2. Maçların Başlangıç Saati ilk maç 20.00 ikinci maç 22.00 şeklinde olacaktır. En erken maç saati 20.00 olarak belirlenmiştir, saatleri organizasyon komitesi belirleyip resmi site üzerinden yayınlayacaktır. www.avrasyaligi.com

e.2.2 Play Off maçlarının saatleri 4.Takım – 5.Takım Eşleşmesi 20.00 / 3. Takım – 6. Takım Eşleşmesi 22.00’da başlayacaktır. (Olağanüstü durumlarda saatleri düzenleme yetkisi Avrasya Voleybol Ligi Organizasyonudur, Takımların olası itirazları kabul olmayacaktır.

e. Molayı sadece takım kaptanı alabilir.
f.Takımların her bir set için, 2 mola hakkı vardır. Mola süresi 30 saniyedir.

Müsabaka başlangıcında, müsabaka hakemi her iki takım kaptanı yanına davet ederek yazı-tura atışı gerçekleştirir. Atışı kazanan takım müsabakaya başlar.

ğ.Takımlar müsabakadan 15 dakika önce ısınma hakkına sahiptir.

h.Lig Maçları, Play-Off ve Play-Out müsabakaları 5 set üzerinden oynanır. 5 setli müsabakalarda 3 seti kazanan takım müsabakayı kazanır. 5 setli müsabakalarda 2-2 set eşitliği olması durumunda, final seti 15 sayı üzerinden oynanır. Final setinin kazanılabilmesi için; 2 farklı bir skor elde edilmesi gerekmektedir. Diğer tüm setler 2 sayı fark olma şartıyla 25 sayı da sonuçlanacaktır.

ı. Final setinde 8. Sayıya ulaşıldıktan sonra müsabaka hakemi tarafından teknik mola alınır.

File yüksekliği 2.30 metredir.

j.Müsabakalarda Tam yetkili Voleybol Hakemleri Görev alacaktır.

OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ
a.Takımların kadroları, en az 6 en çok 15 oyuncudan oluşur.

b.Müsabakalar, 6 oyuncudan oluşan takımlar ile gerçekleştirilir.Takımlar, yedek kulübesinde en fazla 6 oyuncu bulundurabilir. Takımların, oyun alanındaki kadroların da 2 kadın oyuncu bulundurmak zorunludur. Takımlar, müsabakaların da, kadro dışı oyuncu oynatamaz.

c. Avrasya Avrupa Ligi’nde Erkek Oyuncu Statüsünde en fazla 1 Lisanslı Erkek Oyuncu Oynayabilir. 5 Yıl içerisinde herhangi bir takımda lisansı çıkmışsa oyuncu “LİSANSLI” Kategorisine girecektir. 2018 ve öncesi lisansı bulunan oyuncular “LİSANSSIZ” Kategorisine girecektir. Lisans vize tarihindeki yıl önemlidir, ay ve lisans bitiş süresi baz alınmaz.
Üniversiteler Ligi, Şirketler Ligi gibi organizasyonlarda oynayan Erkek Oyuncular 1 Yıl içerisinde Bu organizasyonda oynamışlarsa “LİSANSLI” Kategorisine girecektir. 2022 Yılı ve öncesinde oynayan oyuncular “LİSANSSIZ” Kategorisine Girecektir.

c.1. Yabancı oyuncular kimlikteki ülkelerindeki lisans durumuna bakılmaksızın direkt olarak “LİSANSLI” Kategorisine girecektir.

c.1.1. Erkeklerde 5 Yıl içerisinde 2.Lig ve üstü lisansı çıkmış oyuncular Avrasya Voleybol Ligi Organizasyonunda yer alamaz. Kadın Oyuncularda ise 3 Yıl İcerisinde 1.Lig ve üstü oynamış oyuncularda aynı şekilde Avrasya Voleybol Ligimaçlarında oynayamaz.

c.1.2. Takımların Lisanslı oyuncu oynatma sorumluluğu Kaptanlara aittir, Avrasya Voleybol Ligi Ekibi istediği takdirde oyuncuların lisans durumuna bakılacaktır. Takım kaptanları oyuncuların lisans durumlarını beyan etmek zorundadır, oyun içerisinde yapılan hata neticesinde (2 erkek lisanslı oyuncu oynatmak vb.) maç hükmen olacak şekilde karşı takım lehine karar verilir.

d.Takımlar, 2 Erkek Lisanslı Oyuncu ile müsabakaya katılması halinde veyahut 1.Lig ve üstü Kadın oyuncu yada 2.lig ve üstü Erkek oyuncu oynatmışlarsa ilgili takıma o müsabaka için hükmen mağlubiyet cezası uygulanacaktır.

d.1. Tüm takımlar karşı takımın 2 lisanslı erkek oynattığına dair itirazda bulunabilir, yapılan incelemeler sonucunda organizasyon komitesi kararı verecektir.

TRANSFER SEZONU

a. Her takım lige verdiği oyuncu listesi ile devam edecektir. Verilen oyuncu listesinde ismi olmayan oyuncuyu oynatamazlar. Her takımın Lig Bitiminde açılacak transfer sezonu ile 1 oyuncu transfer etme hakkı olacaktır. Takımların Lig boyunca sadece 1 yeni oyuncuyu listeye ekleyebilir.

a.1 Tranfer sezonunda takıma alınacak oyuncu Lisanslı Kategorisinde olmaması gerekmektedir.

VİDEO CHALLANGE BİLGİLENDİRME

a.Her Takım Set başına 1 tane Video challange isteme hakkına sahiptir. İstenilen Video challange sonrası hakem tarafından verilecek karar nihai karardır, itiraz edilemez.

b. Video Challange’ta görülmeyen bir durumda hakemin kararı nihai olarak geçer ve maç kaldığı yerden devam eder. Video challange alan takımın video isteme hakkı yanmaz.

OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ
a. Avrasya Voleybol Ligi müsabakaların da, takımların oyun alanına forma ile gelme zorunluluğu vardır. Libero pozisyonundaki oyuncularının forma renginin, diğer takım oyuncularının forma renginden farklı olması zorunludur. Müsabaka hakemi tarafından 2 takımın formalarının birbirine benzer olması nedeniyle karışıklık olabileceği kanaatine varılması halinde, müsabaka hakeminin gerçekleştireceği kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı yeleklerle oynar.

a.1. Avrasya Avrupa Ligi’nde mücadele edecek takımların FORMA ZORUNLULUĞU Bulunmaktadır. 2 Hafta Avrasya Voleybol Ligi ekibi tarafından verilecek Yelekler giyilebilir lakin 3.Hafta’dan itibaren Forması olmayan Takımlara Yaptırımlar Uygulanacaktır.

A.1.1 Forması olmayan takımlar Formasız gelinen ilk maç ilk sete 10-0, 2.Maça 15-0 Geriden başlayacaktır.

a2. Forması olmayan takımlar Avrasya Voleybol Ligi Komitesi tarafından verilen yelekleri giymek zorundadır.

b.Sporcu sağlığını tehlikeye sokabilecek takıları takmak yasaktır. ( Gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.)

Müsabakalar, Volleylig Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel voleybol toplarıyla oynanacaktır.

OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

a. Oyuncu değişikliği yapılan oyuncular set boyunca sadece kendi aralarında değişebilir, bir sonra ki set başka bir oyuncu ile değişebilir ve set boyunca yine sadece değiştiği oyuncu ile değiştirebilir.

a.1.1 2 LİSANSLI Oyuncusu olan takımlarda Lisanslı oyuncular sadece kendi aralarında değişim sağlayabilirler.

b.Müsabaka hakeminden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılabilmesi için önce müsabaka hakeminin izni, sonra da oyunun durması beklenir.

c.Oyundan çıkan oyuncu,tekrar oyuna dâhil olabilir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun, müsabaka hakeminin izni olmadan sahaya girmesi durumunda müsabaka hakemi oyunu durdurur ve bu oyuncunun takımı rally kaybı ile cezalandırılır. Rakip takım bir sayı alır ve servis atma hakkı kazanır. Lisanslı erkek oyuncu ile pozisyon olarak sadece oyuna giren lisanslı erkek oyuncu yer değiştirebilir. Başka bir oyuncu ile bir değişiklik olamaz.

c.1. Takımlar yasanabilecek olumsuz durumlarda ( Sakatlik, takım oyuncu eksikliği vb.) lig boyunca sadece bir gruplarda bir finallerde geçerli olacak şekilde toplam 2 maçta “2” Oyuncu Misafir olarak oynatabilirler. Bu oyuncular lisanslı olamaz.

HAKEMLER
a.Avrasya Avrupa Ligi müsabakaları, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olan Hakem tarafından yönetilir. Müsabaka hakemlerinin, oyun ile ilgili kararları nihai kararlardır.

b.Hakemler ve saha koordinatörleri müsabaka boyunca sahada organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Müsabaka hakemlerinin oyun alanı içi ve dışı ile ilgili verdikleri kararlar tartışılamaz. Müsabaka hakemlerini tayin etme yetkisi tamamıyla, Avrasya Voleybol Ligi Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.

c.Müsabaka hakemi, herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

AVRASYA AVRUPA LİGİ DİSİPLİN KURULU
a. Avrasya Voleybol Ligi Merkez Disiplin Kurulu, Avrasya Voleybol Ligi’nin asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır. İhtiyaç durumunda Toplantı yapılıp kararı verecek olanda Avrasya Voleybol Ligi Komitesidir. Verilen kararlar değiştirilmez, takımlar tarafından itiraz edilemez.
b.Avrasya Voleybol Ligi Merkez Disiplin Kurulu aldığı kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara,www.avrasyaligi.com resmi web sayfasında bulunan ceza tahtası bölümünden duyurur.

c.Avrasya Voleybol Ligi Merkez Disiplin Kurulu, cezai uygulamalarında oyuncu ve takımların disiplin geçmişlerini göz önünde bulundurur.

e.Bir müsabakaya herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (Müsabaka hakemi sakatlığın önemine onay vermelidir.) devam edilememesi durumunda, müsabaka tatil edilir.İlgili müsabaka; Organizasyon Komitesinin belirleyeceği bir gün ve saat de, kaldığı şekli ile başlatılarak tamamlanır.

f.Bir müsabakanın disiplin veya güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda, müsabaka Avrasya Voleybol Ligi Disiplin Kurulu’na sevk edilir. Kurul, gerekli incelemeleri yaparak; müsabakanın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen mağlubiyetine, müsabakanın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın tüm Avrasya Voleybol Ligi müsabakalarından men cezası veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir.

g.Müsabakayı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların,müsabaka hakemi izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.

h.Avrasya Voleybol Ligi’nde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin hal ve hareketlerinden sorumludur. Müsabaka raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin organizasyon görevlileri, müsabaka hakemleri, rakip oyuncu veya taraftarlarına karşı sportmenlik sınırını aşan tutumu ile oyun alanı için belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Avrasya Voleybol Ligi Disiplin Kurulu’ nun ilgili seyirciler ile takım arasında bağlantı olduğunu saptaması halinde; gereli disiplin cezası ilgili takıma uygulanır. Ayrıca katılımcı Takım, etkinlik süresi boyunca seyircilerinin etkinlik alanı içinde bulunan eşya, makine ve düzeneklere verilecek maddi zarardan sorumludur.

YAPTIRIMLAR VE İHRAÇ
a.Takımlar, müsabaka başlangıç saatinde en az 6 oyuncusuyla, oyun alanı içerisinde hazır olmalıdır. Aksi bir durumda, ilgili takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.

a.1. Takımlar Maç başlama saatinde eksik olarak sahada olursa 15 dakika bekleme süresi başlar. Her bir geçen dakika 1 sayı olacak şekilde karşı takıma verilecektir. Örneğin, 20.15 de başlayacak maçta A takımının eksik bir oyuncusu var, eksik oyuncunun gelmesi için 15 dakika zaman tanınır lakin her geçen Bir dakika’da B Takımına bir sayı verilir. Sayılarda 15-0 Olduğu takdirde karşı takım setlerde 1-0 öne geçer. Mola sayımının ardından 2.Set beklemesine başlanır, 2.Set’te 15-0 olduğunda karşı takım lehine skor 2-0 olur ve hükmen olarak B Takımı maçı kazanır.

b.Müsabakadan diskalifiyeler halinde, takımlar oyun alanında en az sahada 6 oyuncu bulundurmak zorundadır.Diskalifiye olan oyuncunun yerine, yedek kulübesindeki bir oyuncu oyuna girebilir. Fakat diskalifiye olan oyuncu, bir daha oyuna dâhil olamaz.

b.1. Müsabakadan diskalifiye olan oyuncunun takımında yedek yoksa oyuncu sahada kalır, lakin karşı takıma 2 Sayı ve servis topu verilir. Aynı oyuncu Bir kez daha diskalifiye olursa karşı takıma 5 Sayı ve servis topu verilir. Aynı oyuncu 3.kez diskalifiye olursa Maç hükmen olarak karşı takıma verilir.

c.Müsabaka sırasında, bir takımın oyuncu sayısının 6’nın altına düşmesi halinde müsabaka tatil edilir. Müsabaka sonucu, oyuncu sayısı 6’nın altına düşen takım aleyhine hükmen mağlubiyet ile tescil edilir.

d.Hükmen mağlubiyet cezası ile sonuçlanan müsabakaların organizasyondaki karşılığı, müsabakanın ceza uygulanan takımın aleyhine 2 -0 mağlubiyeti ile tescildir. Hükmen yenilen takıma herhangi bir puan yaptırımı olmaz, yenen takım her set başına 5 sayı olacak şekilde averejına toplam 10 sayı eklenicek şekilde 2 – 0 Tescillenir.

e. Takımların isimleri birbirlerine benzer olduğu tespit edilirse, lige yeni giren takım ismini değiştirmek zorundadır. Aynı anda lige katılım sağlamışlarsa sulhen çözülmesi, çözülemediği takdirde iki takımında bu ismi kullanamayacağı tescil edilir. Tüm sorumluluklar takım kaptanındadır.

e.1 Takımlarımız aynı desen forma ile sahaya çıkabilir. Bundan dolayı cezai işlem herhangi bir takıma uygulanmaz.

ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI
a.Avrasya Voleybol Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Organizasyon Komitesine aittir.

b.Avrasya Voleybol Ligi Organizasyon Komitesi, lig ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.

c.Avrasya Avrupa Ligi’ne katılan tüm takımlar, kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

d. Avrasya Voleybol Ligi Organizasyon Komitesi gerekli gördüğü takdirde takımları turnuvadan çıkartma yada ekleme yetkisini kullanabilir. Turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş müsabaka yeri, oynanıcak takımı, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir.

d.1 Yeni eklenen takımlar çıkan takım yerine “0” Puan ile lige başlar, çıkan takımın puanları yeni takıma eklenmez.
Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.
Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.
Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, müsabaka sonuçları ve müsabaka programları gibi bilgiler www.avrasyaligi.com’da yayınlanacaktır.

www.avrasyaligi.com’da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır. Takip etmemelerinden doğacak zararlardan Volleylig Organizasyon Komitesi sorumlu tutulamaz.
k.Avrasya Voleybol Ligi Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle tüm Avrasya Voleybol Ligi müsabakalarından men cezası veya müsabakadan men cezası uygulanan takım ile oyuncular, maddi veya manevi herhangi bir hak iddia edemez.

SAĞLIK
a.Avrasya Voleybol Ligi’ne katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar. Herhangi bir problemde Avrasya Sportif Faaliyetler Şirketi Sorumlu Değildir.

b.45 yaşından büyük kişilerin, doktordan aldığı “spor yapabilir” şeklindeki sağlık raporunu beyan ederek müsabakalara katılmasında herhangi bir problem yoktur. Sağlık raporu beyan edilmediği takdirde, Avrasya Voleybol Ligi Organizasyon Komitesi’nin hiçbir sorumluluğu yoktur.

c.Avrasya Voleybol Ligi Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, takımların tedbir almaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü,takım ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

d. Tüm oyuncular Sağlık ile ilgili genel bilgileri doldurdukları beyanname ile kabul ederler.
GÜVENLİK
Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.
Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda Avrasya Sportif Faaliyetler Şirketi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.
c. Avrasya Sportif Faaliyetler Şirketi; güvenlik ile ilgili konularda, takımların tedbir almaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü,takım ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.
d. Tüm oyuncular Güvenlike ile ilgili tüm bilgileri doldurdukları beyanname ile kabul ederler.

ÖDÜLLER

a. Avrasya Avrupa Ligi’nde 1.olan takıma Kupa + Madalya + İstenilen bir Voleybol maçına bilet + Bir sonra ki Sezonda Katılım Ücreti Ödememe Ödülü Verilecektir. Anadolu Yakası Premier Lig Şampiyonu ile Büyük Final oynama hakkı kazanacaktır.
b. Avrasya Avrupa Ligi’nde 2.olan Takıma Madalya + Bir sonra ki Sezon Ligine Katılım Ücreti Ödememe Ödülü Verilecektir.
c. Avrasya Avrupa Ligi’nde 3.olan takıma Madalya verilecektir.

BİREYSEL ÖDÜLLER

a. Sezonun En iyi Kadın Oyuncusu
b. Sezonun En iyi Erkek Oyuncusu
c. Sezonun En Skorer Erkek Oyuncusu
e. Sezonun En Skorer Kadın Oyuncusu
f. Sezonun En Blokor Oyuncusu
g. Sezonun En Fazla Ace Alan Oyuncusu

ÜCRETLENDİRME

Avrasya Avrupa Voleybol Ligi Katılım Bedeli 2000 TL ( KDV DAHİLDİR.)

Avrasya Avrupa Voleybol Ligi Maç Başı Ücreti 1300 TL ( KDV DAHİLDİR.)

AVRASYA VOLEYBOL LİGİ AVRASYA SPORTİF FAALİYETLER ŞİRKETİ ORGANİZASYONUDUR.